Categories
Uncategorized

Bezpečnější přihlašování do Zákaznické samoobsluhy SEM startuje již 1. července 2020

19. 06. 2020
|

Tisková zpráva

|

Author
Myto cz

Praha, 19. června 2020 – Od 1. července 2020 budou uživatelé Zákaznické samoobsluhy systému elektronického mýtného potřebovat pro přihlášení některý z identifikačních nástrojů, který je akreditovaný Národním bodem pro identifikaci a autentizaci (www.eidentita.cz). Nové přístupy pro přihlášení si prozatím zajistily necelé dva tisíce dopravců.

Cílem změny je zajistit vyšší standard bezpečnosti pro citlivá data dopravců i provozovatele mýtného systému. Funkcionalita bezpečného přihlašování byla naprogramována již v rámci dodávky mýtného systému, který převzal stát do svého majetku v listopadu 2019. Její spuštění bylo odloženo na 1. července 2020 s cílem zjednodušit proces registrace dopravců do nového mýtného systému před jeho spuštěním.

Národní bod pro identifikaci a autentizaci www.eidentita.cz poskytuje aktuálně tři identifikační nástroje, které prošly akreditací a poskytují požadovaný stupeň zabezpečení a uživatelé Zákaznické samoobsluhy je mohou k přihlášení použít:

  • přihlášení prostřednictvím eObčanky – občanský průkaz s čipem a datem vydání od 1. 7. 2018,
  • přihlášení prostřednictvím Uživatelského účtu portálu www.eidentita.cz (užití jména, hesla a autorizační SMS),
  • přihlášení prostřednictvím čipové karty Starcos od společnosti První certifikační autorita

Změny proběhnou podle zákona č. 250/2017 Sb., o elektronické identifikaci, a přihlášení do Zákaznické samoobsluhy nebude po 1. červenci 2020 bez požadovaných identifikačních prostředků možné. Změna se dotýká přibližně 18 tisíc českých dopravců.