Categories
Uncategorized

CZECHTOLL ÚSPĚŠNĚ DOKONČIL PRVNÍ TESTY NOVÉHO MÝTNÉHO SYTÉMU, REGISTRACI DOPRAVCŮ SPUSTÍ OD ZAČÁTKU ŘÍJNA 2019

28. 02. 2019
|

Tisková zpráva

|

Author
Myto cz

V Praze, 28. února 2019 – Společnost CzechToll dokončila po 150 dnech od podpisu smlouvy s Ministerstvem dopravy první kolo testů klíčových technologií pro nový elektronický mýtný systém. Ten by měl být podle aktuálního harmonogramu Ředitelství silnic a dálnic ČR spuštěn 1. prosince 2019. Úspěšnost detekce nové palubní jednotky ve vymezených mýtných úsecích dosáhla již při prvním kole testů 99,75 %. CzechToll dnes zároveň představil během kontrolního dne na Ministerstvu dopravy prototyp technického řešení vozidla mobilní kontroly pro Celní správu.

Testy digitálního geomodelu uloženého v nových palubních jednotkách probíhaly od poloviny ledna do 17. února 2019. Během tohoto období ujel prototyp vozidla mobilní kontroly po českých silnicích 5 750 km. Správnost geomodelu a funkčnost nové palubní jednotky byla ověřena na celkem 2 153 mýtných úsecích, které představují 99,26 % ze všech mýtných úseků, kde bude realizován výběr mýtného od 1. prosince 2019. Zbylé mýtné úseky se nacházejí na komunikacích, které jsou ve výstavbě a v době testů nebyly přístupné.

Zahájena byla také produkce nových palubních jednotek, které byly vyvinuty a jsou vyráběny v České republice. Výroba celkového počtu 450 tisíc jednotek bude dokončena do poloviny letošního září.

„Pokud bych přirovnal budování nového mýtného systému k výstavbě domu, máme nyní dobře provedenou hrubou stavbu. Kromě dobudování několika částí celého projektu před námi stojí důležitý úkol přesvědčit dopravce, aby v průběhu října a listopadu věnovali svůj čas potřebným změnám smluv a výměně palubních jednotek. Především na dopravcích bude záviset, zda se nebudou opakovat na hranicích a čerpacích stanicích fronty, které jsme v souvislosti se zavedením mýtného zažili na začátku roku 2007,“ uvedl Matej Okáli, generální ředitel CzechToll.

 

Prototyp technického řešení vozidla mobilní kontroly

CzechToll zároveň dnes představil před budovou Ministerstva dopravy prototyp nového vozidla mobilní kontroly. 40 nových vozidel pro kontrolu výběru mýtného předá CzechToll v rámci dodávky nového elektronického mýtného systému v posledním čtvrtletí letošního roku.

Vozy Volkswagen Transporter budou na první pohled podobné těm, které používá Celní správa při kontrole výběru mýtného dnes, a které se dostávají na hranici své životnosti. Uvnitř budou nová vozidla skrývat moderní technologie, které pomohou státu lépe kontrolovat, zda dopravci plní s ohledem na zpoplatnění své povinnosti.

„Nová vozidla, která budeme předávat Celní správě, budou oproti prototypu vybavena také trezorem, monitorem pro spolujezdce a budou mít jiné uspořádání vnitřního prostoru. Důležité pro nás je v tuto chvíli především testování a vyladění všech technologií v automobilu tak, aby fungovaly na 100 procent,“ dodal Matej Okáli.

Kontakt pro další informace: